Vánoční schizofrenie

 Ví vůbec dnešní děti, proč se vlastně slaví Vánoce? Kvůli Santovi to rozhodně není, ačkoliv se zřejmě vůbec nestane výjimkou, pokud vám takto nějaké (soudobou vánoční historiografií zmanipulované) dítě odpoví.

Santa Klaus je výplodem materialistické společnosti, která si potřebovala odůvodnit svou potřebu rozdávat dárky téměř zbytečně a každoročně tak strávit polovinu prosince ve stresu v přeplněných obchodních centrech. Když naši předkové někde v krutých zimách severní Evropy Santu vytvořili, zřejmě je nenapadlo, jakou masovou hysterii tím počínají.

Možná bychom se měli zamyslet nad tím, jestli máme skutečně zapotřebí pouštět si do svého domácího prostředí invazi severské tradice, která je navíc v dnešní době bohužel poněkud zprofanovaná. Zkusme místo toho nechat Ježíška, ať nad námi bdí on, a Santu pošleme do jeho trvale sněhem pokryté domoviny.

Ruku na srdce, kdo z vás má někde v harampádí na půdě schovaného toho vousatého chlápka a nechává na něj po cely rok snášet prach, aby ho nejpozději den před Vánocemi vytáhl na denní světlo?

Typická česká vesnice se Santy pyšní snad i častěji než Praha, stejně jako se na jejich oknech hemží talíře satelitů s možností příjmu televizních programů, o jakých si nemohli naši předkové nechat zdát ani ve snu.

Odhadem polovina českých domácností zdobí svá okna plyšovými Santa Clausy, ačkoliv dětem vypráví cosi mlhavého o Ježíškovi a na štědrovečerní večeři tradičně pojídají kapra s bramborovým salátem. Máte pocit, že na tom není nic zvláštního? Kde je vlastně původ téhle zvláštní vánoční schizofrenie?

Navštivte také

Doména anti-santa.cz

Pagerank: 0

S-rank: 0

Návštěvnost: Doposud 33757 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména anti-santa.cz je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář